تهیه الکل ۷۰ و اثر آن در محافظت از کرونا ویروس

الکل ۷۰٪ ضدعفونی کننده رایج در صنایع داروسازی ، بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشتی درمانی است. این ماده برای ضد عفونی کردن دست و سطوح تجهیزات و وسایل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهم این است که تنها تهیه الکل ۷۰ ایزوپروپیل به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده عمل می کند و همه میکروارگانیسم های سطحی را از بین می برد. محلول الکل ۷۰٪ ایزوپروپیل با حل کردن غشای پلاسمایی دیواره سلولی ، میکروارگانیسم ها را از بین می برد. غشای پلاسمایی باکتری های گرم منفی از لایه نازک پپتیدوگلیکون تشکیل شده است که به راحتی توسط الکل از بین می رود.

آب نقش مهم  و کلیدی برای دناتوره کردن پروتئین های غشای سلولی دارد و به عنوان کاتالیست در واکنش عمل می کند. زمان تماس الکل با ارگانیسم نیز نقش مهمی دارد. یک محلول الکل ۷۰٪ زمان بیشتری برای تبخیر از سطح دارد و زمان تماس را افزایش می دهد. بنابراین ،الکل ۷۰٪  ایزوپروپیل هر دو مورد را برآورده می کند.

ایزوپروپیل ۱۰۰٪ الکل با ایجاد یک لایه پروتئینی دناتوره  سایر پروتئین ها را از انعقاد بیشتر محافظت می کند. بنابراین میکروب ها کشته نمی شوند اما در مرحله خفته باقی می مانند. در حالی که محلول الکل ۷۰٪ ایزوپروپیل  با سرعت کمتری در دیواره سلول نفوذ می کند و تمام پروتئین دیواره سلولی را دناتوره می کند و میکروارگانیسم می میرد. استافیلوکوکوس اورئوس در کمتر از ۱۰ ثانیه با محلول ۵۰٪ ایزوپروپیل الکل کشته شد و در مدت ۲ ساعت با محلول ۹۰٪ کشته نشد: تأکید بر اهمیت آب در کشتن میکروارگانیسم ها.

این الکل ها به سرعت باکتری کشنده هستند تا باکتریواستاتیک در برابر اشکال رویشی باکتریها. آنها همچنین کشنده توبرکلوسیس، قارچ کش و ویروس کش هستند اما اسپورهای باکتریایی را از بین نمی برند. فعالیت رده سمی آنها هنگام رقیق شدن زیر ۵۰٪ به شدت کاهش می یابد و غلظت بهینه باکتری کش ۶۰٪ -۹۰٪ محلول در آب (حجم / حجم) است. ”

افزودن آب  به الکل (به دلیل ثابت دی الکتریک بالا) باعث می شود پیوندهای هیدروژن بین مولکول های الکل شکسته شود (به دلیل پیوند هیدروژن ، مولکول های الکل غیرفعال هستند) و باعث فعال شدن مولکول ها می شوند. غلظت بحرانی مولکولهای آب برای ایجاد حداکثر مولکولهای الکلی آزاد وجود دارد. غلظت  ۳۰٪ آب برای ایزوپروپیل الکل مهم است ، بنابراین پس از تهیه الکل ۷۰ از آن به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود.

  •  استافیلوکوکوس اورئوس در مدت یک دقیقه کشته شد.
  •  اشریشیا کولی در ۵ دقیقه کشته شد.
  •  اسپور Bacillus subtilis و Clostridium novyi در ۶۰ دقیقه کشته نشد.

یک تصور غلط رایج این است که هرچه غلظت الکل شما برای ضدعفونی کردن بیشتر باشد ، احتمال اینکه پوست و سطوح میکروبی شما بهتر پاک شود، بیشتر می شود. با کمال تعجب ، اعداد همیشه اضافه نمی شوند. در اینجا آنچه شما باید در مورد ضدعفونی کننده های الکلی بدانید وجود دارد. در جلوگیری از شیوع COVID-19 ، ایزوپروپانول ۹۹ درصد یک الکل بسیار قدرتمند است. به عبارت ساده ، قبل از آنکه بتواند به ارگانیسم مورد نظر نفوذ کند، قسمت بیرونی سلول را تجزیه می کند.

از طرف دیگر، الکل ۷۰٪ برای عبور از یک غشای سلولی است، در نتیجه به کل سلول حمله می کند وارگانیسم را می کشد. با این حال، بستگی به ویروس مورد نظر دارد. ویروس هایی که دارای یک ساختار پاکت مانند سرماخوردگی و کورونا ویروس هستند ، با محلول های الکلی ۶۰ درصد یا بالاتر قابل تجزیه هستند. اما ساختارهای ویروسی دیگری نیز مانند نورو ویروس وجود دارد که با استفاده از این غلظت الکل از بین نمی روند. در اینجاست که شستن دست به عنوان مؤثرترین روش برای از بین بردن هر نوع ویروس و باکتری حاکم است.

بین این دو چه فرقی هست؟ الکل ۷۰٪

“ایزوپروپیل الکل ۹۹ درصد ایزوپروپانول خالص است و الکل ۷۰٪ ایزوپروپیل درصد آن ایزوپروپانول خالص است که با ۳۰ درصد آب تصفیه شده رقیق می شود.” “ایزوپروپیل الکل ۷۰٪ ، یا ایزوپروپیل الکل ۹۹٪ رقیق شده تا ۷۰% با آب خالص ، با تخریب پروتئین های مواد عفونی، آن ها از بین می برد. یک محلول الکل ۷۰٪ ایزوپروپیل لیپیدهای آنها را حل می کند و در برابر بیشتر باکتری ها و قارچ ها و بسیاری از ویروس ها موثر است. از نظر ضدعفونی کننده، غلظت های بالاتر الکل در از بین بردن باکتری ها کمتر موثر است. برخی از ارگانیسم ها مانند باکتری ها با استفاده از درصد کمتر ایزوپروپانول بهتر از بین می روند ، زیرا غلظت های بالاتر باعث ایجاد صدمه خارجی می شود که یک دیواره محافظ تشکیل می دهد و این ارگانیسم ها را محافظت می کند. از طرف دیگر ، بیشتر ویروس ها به غلظت های مختلف الکل، از جمله در محدوده ۹۰ درصد حساس هستند. به یاد داشته باشید که در هنگام ضد عفونی کردن سطوح، شستشوی دست بهترین راه حل است. در حالی که هرگونه درصد ایزوپروپانول ۶۰ درصد یا بیشتر در برابر سرماخوردگی ، آنفولانزا یا کورونا ویروس موثر است ، “۹۹ درصد ایزوپروپانول خیلی سریع تبخیر می شود که اجازه نمی دهد به دیواره های سلول نفوذ کند. و باکتری ها را بکشند، بنابراین برای ضد عفونی کردن دست به اندازه کافی خوب نیست. ”

وسیله ای سریع برای تولید غلظت شناخته شده اتانول از غلظت قوی تر و بدون نیاز به انجام محاسبات ، گرفتن حجم معادل غلظت مورد نظر و اضافه کردن آب به حجم معادل غلظت قوی تر مورد استفاده است. به عنوان مثال ، برای تهیه الکل ۷۰ از ۹۵٪ اتانول ، ۷۰ میلی لیتر ۹۵٪ اتانول مصرف کنید و به اندازه کافی آب اضافه کنید تا حجم آن به ۹۵ میلی لیتر برسد. سپس ۹۵ میلی لیتر ۷۰٪ اتانول خواهید داشت. این کار برای هر رقیق سازی انجام می شود و تمام آنچه لازم است یک سیلندر مدرج به اندازه کافی بزرگ است.

لینک های مفید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *