تست های خونی موفق در تشخیص زایمان زودرس

زمان لازم برای مطالعه مطلب 3 دقیقه

دانشمندان دانشگاه ،Stanfordو Chan Zuckerberg Biohub ، مجموعه ای از بیومارکرهای RNA آزاد سلولی (cfRNA) را در خون زنان باردار شناسایی کرده اند که می تواند برای تخمین سن حاملگی و تاریخ زایمان با دقتی همانند سونوگرافی استفاده شوند و همچنین می توانند به شناسایی مادرانی که احتمال ابتلا به زایمان زودرس دارند، تا ۲ ماه پیش از زایمان کمک کنند. این روش یک روش غیر تهاجمی است که با یک نمونه ساده خون انجام می شود.

تخمین سن حاملگی معمولا بر اساس تصویربرداری اولتراسوند و یا برآورد بیمار از آخرین دوره قاعدگی او انجام می شود، که هیچ یک از این روش ها الزاما ایده ال نیست.

Stacey D. Stewart رئیس مارس دیمز بیان کرد که تا کنون، هیچ تستی در بازار نمی تواند به طور قابل اعتمادی زایمان زودرس مادران را پیش بینی کند.

اطلاعات موقت برای سال ۲۰۱۷ از مرکز ملی آمار بهداشت نشان می دهد که میزان زایمان زودرس در ایالات متحده از ۹٫۸۶٪ در سال ۲۰۱۶ به ۹٫۹۳٪ افزایش یافته است که سومین افزایش متوالی سالانه پس از کاهش ثابت در طول هفت سال گذشته است.

بر اساس گفته David K. Stevenson محقق دانشگاه استنفورد “با اندازه گیری cfRNA در گردش خون مادر، ما می توانیم تغییر الگوهای فعالیت ژنی که معمولا در حین بارداری اتفاق می افتد و اختلالات در الگوهایی که ممکن است با سیگنال هایی که به دلیل شرایط ناسالمی مانند زایمان زودرس و تولد به پزشکان نشان می دهد ، مشاهده کنیم.

محققان گزارش دادند که آزمایش خون آنها دقت بیشتری را نسبت به روش های مبتنی بر اندازه گیری با اسپکتروسکوپی جرمی دو پروتئین در خون (SHBG وIBP4) دارد و همچنین ارزش پیش بینی بالاتری را نسبت به اندازه گیری اولتراسونوگرافی طول گردن رحم و یا ارزیابی fFN جنین نشان داد است.

با مطالعه بیشتر، ممکن است قادر به شناسایی ژن های خاص و مسیر ژن هایی باشیم که می تواند برخی از علل اساسی زایمان زودرس باشیم.

این آزمایشات مبتنی بر PCR-cfRNA دارای دو مزیت هستند: کاربرد گسترده تر و هزینه های پایین تر. این روش می تواند در سراسر جهان به عنوان مکمل یا جایگزین سونوگرافی استفاده شود.

  • برای مطالعه ی بیشتر مقاله ی رفرنس اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *