کشت سلول های توموری گردش کننده در خون با کمک میکروفلوئیدی

زمان لازم برای مطالعه مطلب 2 دقیقه

گروهی از محققان در موسسه Mechanobiology سنگاپور (MBI) و دپارتمان مهندسی بیومدیکال دانشگاه ملی سنگاپور به سرپرستی Lim Chwee Teck، یک آزمایش مبتنی بر سلول های سرطانی را طراحی کرده اند که می تواند در زمینه تشخیص سرطان، ردیابی کردن وضعیت بیماری و تولید داروهای فردمحور ضد سرطان برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد. این محققان یک ابزار میکروفلوئیدی را طراحی کرده اند که کنترل مایعات را بصورت دقیق در مقیاس های کمتر از میلی متر را مقدور می سازد. این سیستم اجازه کشت سلول های توموری گردش کننده در خون (CTCs) که از خون بیماران جمع آوری شده اند را می دهد و مجموعه های سلولی را در ریز چاهک ها رشد می دهد.

سلول های توموری گردش کننده در خون ،سلول هایی هستند که از تومور اولیه جدا شده و همراه با سیستم گردش خون به سایر نقاط بدن می روند. این سلول ها را می توان از یک خون گیری ساده که تحت عنوان بیوپسی مایع نیز نامیده می شود، بدست آورد.

بررسی و ارزیابی سلول های توموری گردش کننده در خون در مقایسه با بیوپسی های بافت توموری که دردناک و تهاجمی هستند، می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد سرطان بیماران ارائه کنند. از آن جایی که مجموعه های سلول های توموری می توانند تومورهای بیماران را دقیقا تقلید کنند، داروهای ضد سرطانی مختلف می توانند روی این مجموعه های سلولی میکروفلوئیدی آزمایش شوند و داروهایی با اثربخشی بیشتر برای بیماران تجویز شود.

“پروفسور لیم ، که همچنین مدیر عامل BIGHEART (موسسه زیست پزشکی برای تحقیقات و فناوری جهانی بهداشت) است بیان کرد:

“تکنیک های تصویربرداری از محدودیت هایی در وضوح برخوردار هستند که می تواند منجر به نتایج منفی کاذب شود. بیوپسی تومور شامل اقدامات بسیار تهاجمی است که می تواند باعث ناراحتی زیادی شود و همچنین می تواند گران باشد. از این رو ، بیوپسی های بافت معمولاً فقط به عنوان یک ابزار تشخیصی فقط قبل و بعد از سرطان استفاده می شوند. در مقابل ، ارزیابی CTC های حاصل از بیوپسی های مایع می تواند اطلاعات منظم و مداوم را برای ارزیابی خطر متاستاتیک ، پیش آگهی و اثربخشی درمان فراهم کند. “

لینک های مفید در میکروفلوئیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *